How to Spend Wisely (Primary 6)

Last Updated on July 15, 2020 by Alabi M. S.

HOME ECONOMIC 

FIRST TERM 

SECOND WEEK 

BASIC 6

TOPIC: How to Spend Wisely

 

PERFORMANCE OBJECTIVES

By the end of the lesson, the pupils should have attained the following objectives (cognitive, affective and psychomotor) and be able to:

  1. explain the meaning of wise buying and spending;
  2. identify items of needs and wants;
  3. state the advantages and ways of spending wisely.

 

 

 

 

ENTRY BEHAVIOR

Buying and selling

 

INSTRUCTIONAL MATERIALS

The teacher will teach the lesson with the aid of diagram of sources of family income.

 

METHOD OF TEACHING

  1. Explanation
  2. Discussion
  3. Research
  4. Questions and answers

 

REFERENCE MATERIALS

  1. Scheme of Work 4 – 6
  2. 9 – Year Basic Education Curriculum
  3. Course Books
  4. Google and All Relevant Materials

 

 

 

 

CONTENT OF THE LESSON

 

INTRODUCTION

Wise buying is knowing exactly what to buy, where to buy, when to buy and how to buy at the right price without any regret in the future.

Wise spending is the decision we make on what to buy or spend money on.

 

ADVANTAGES OF WISE SPENDING AND BUYING

  1. Save money,
  2. Save time,
  3. Increase in savings,
  4. Enable you to get more goods and services for lesser price,
  5. Reduce unnecessary buying and spending.

 

HOW/WAYS TO SPEND MONEY WISELY

  1. Listing items for purchase,
  2. Price comparison,
  3. Products comparison,
  4. Bulk buying,
  5. Shop alone,
  6. Learn how to negotiate,
  7. Don’t fool by advertisements,
  8. Avoid online shopping except for price comparison.

 

 

 

 

PRESENTATION

To deliver the lesson, the teacher adopts the following steps:

  1. To introduce the lesson, the teacher revises the previous lesson. Based on this, he/she asks the pupils some questions;
  2. Discusses some ways of wise spending;
  3. Explains the differences between needs and wants;
  4. Summarize the lesson on the board;
  5. Pupil’s Activities – Role – play in wise shopping in class by comparing prices.
  6. Note taking.

 

CONCLUSION

To conclude the lesson for the week, the teacher revises the entire lesson and links it to the following week’s lesson.

 

LESSON EVALUATION

Pupils to:

  1. make a list of four market items to buy with cost estimates;
  2. state three advantages of comparing prices.

 

 

 

Smart Teachers Plan Lesson Notes - ClassRoomNotes support teachers with hands-on lesson plans/notes, printable and thoughtful teaching resources. @ClassRoomNotes - We always love to hear from you always. Stay connected with your classroom.
error: